Tonoz Çatı

Tonoz çatı antik dönemlerde uygulanan bir çatı türüdür. Antik dönemden günümüze kadar gelmiş olan tonoz çatılar modern yapılarda çok talep edilen bir çatı türü olmaktadır. Tonoz çatıların oluşması bir yapıda kemerler yan yana dizilerek biribirine

bağlanır ve bir tür kapalı bir koridor oluşturmaktadır. Üstteki yapıyı taşıma amacıyla hem hafif hemde sağlam altyapılar bu şekilde oluşturulmaktadır.

tonoz-cati-gorselleri5 tonoz-cati-gorselleri1

En çok tercih edilen tonoz çatı modelleri silindirik ve beşik tonoz, kubbeli tonoz, aynalı tonoz, çapraz tonoz, kaburgalı tonoz, yelpaze tonozdur. Bu modellerin dışında bilinen tonoz çatı modelleri ise tekne, yelken, çatma, yıldız, sivri, eğri, ağ, eğik, halka ve manastır tonoz modelleridir. Günümüzde kullanım alanları geniş olan tonoz çatılar; evlerde, villalarda ve apartmanlarda kullanıldıkları gibi marketlerde, eğlence merkezlerinde, turistlik yerlerde, benzinliklerde avantajlarından dolayı en çok tercih edilen çatı türlerinden birisidir.

tonoz-cati-gorselleri2 tonoz-cati-gorselleri3

Tonoz Çatı Tarihçesi ve Kullanım Alanları

Antik dönemden günümüze kadar gelen tonoz çatı sistemlerinde eski dönemlerde taş, tuğla ve beton kalıplarının yardımlarıyla yapılan tonoz çatılar cami, manastır, medrese, kilise, hamam gibi bir çok yapıda kullanılmıştır. Tonoz çatılar su geçirmez, yangına karşı dayanıklı, yaşanılabilecek her türlü doğal adete karşı dirençli, kötü hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Görünümlerinin estetik olması, ekonomik olması vb gibi bir çok özelliğiyle en çok tercih edilen çatılar arasında yer almaktadır. Albayrak Yapı olarak senelerin vermiş olduğu tecrübeyle tonoz çatının gerçek ustalarıyla oluşan ekiplerimizle tonoz çatı uygulamalarını yapmaktayız. Tonoz çatı alanında gerçek başarılara imza atmış olan Albayrak Yapı projeli, garantili ve sözleşmeli işler yapmaktadır. Yapmış olduğumuz uygulamaları referans ve uygulamalar bölümünden görebilirsiniz.

Tonoz Çatılar Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin: 0216 487 00 61 – 0532 624 96 72

Call Now Button0 (216) 487 00 6102164870061