Kiremit Çatı

Kiremit çatı uygulamasının yapılacağı yapılarda öncelikli olarak çatı yalıtımıyla birlikte yapılması gerekmektedir. Çatı yalıtımı yapılmayan kiremit çatı uygulamalarında ısı kayıpları oluşmaktadır. Kiremit işlerinde çatı malzemelerinin yanlış seçimi, yanlış hesap ve kötü işçilikle yapılan kiremit çatılar daha sonradan birçok problemle karşınıza çıkmaktadır. Bu problemleri yaşamamak istiyorsanız bu işi gerçek anlamda yapabilen firmalarla çalışmanız gerekmektedir. Oluşan problemlerde karşınızda muhattap bulamama durumunuz çok yüksek olacağı için büyük firmalarla çalışmanız en mantıklısıdır.

kiremit-cati-gorselleri5 kiremit-cati-gorselleri1

Kiremit Çatı Avantaj ve Dezavantajları

Kiremit çatılarda günümüzde oluşan doğal afetler sonucunda çıkan birçok problem oluşmaktadır. Çatı tamirinde taşıyıcı sistem ile kaplama kısımları ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir. Eskimiş, yıpranmış ise yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Taşıyıcı kısımlar malzemeye, kaplama malzemelerinin cinsine, çatının eğimine, ağırlığına ve yüke bağlı olmaktadır.

kiremit-cati-gorselleri2 kiremit-cati-gorselleri3

Çatı uygulamaları arasında en çok tercih edilen kiremit çatılar günümüzde çok talep edilmektedir. Albayrak Yapı olarak kiremit sistemlerini tecrübeli ekiplerimiz ve birinci derece kalitede olan kullandığımız malzemelerle gerçek başarılara imza atmış bulunmaktayız. Yaptığımız uygulamaları referans ve uygulama bölümünden görebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 17. yüzyılın sonlarında kil esaslı bir çatı kaplama malzemesi olan tuğla, ülkemizde Ankara’daki evlerde yaygın olarak kullanılmıştır. Türk tuğlalarıyla başlayan kil serüveni ülkemizde Marsilya, Valensiya, Akdeniz, Torino, Venedik, Alatulca, Granada vb. yerlere yayılmıştır. Çeşitli isim ve tiplerde çatılarımızda yaygın olarak yayılmaktadır.  Yani çatıyı korumak için tuğla, kil, balçık ve balçıktan su, kum, tuğla tozu, kül vb. ile karıştırılarak makine şeklinde şekillendirilir, kurutulur ve fırında pişirilir. Bina yağışından. İnşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan Zona, üretici aksesuarları kullanılarak TS 3457’ye göre üretilmektedir. Mahya kiremitleri, mahya kaplamaları, üç taraflı fayans ve yan kapaklı fayanslar, havalandırmalı fayanslar, arka havalandırma mahyaları, havalandırma bandı vb. seramik karolar üretim kalemleri için aksesuar olarak kullanılmaktadır.  Çatı tipleri çatı yapısına, amacına, yapısına, giydirme ve yalıtım özelliklerine göre sınıflandırılabilir. Amaca bağlıdır: içten çatıdan, çatıdan,   akışa ve yağış düzenine bağlıdır: düz çatı, hafif eğimli çatı, dik eğimli çatı, değişken eğimli çatı.   Çatı malzemesine bağlıdır: asfalt çatı, çimento çatı, kil çatı, metal çatı, plastik çatı, diğer çatılar (cam, taş, ahşap).   Tavan yalıtım malzemesinin tipine göre değişir: soğuk tavan, sıcak tavan tasarıma göre: oturma, asma, karışık tavanlar tip ve sınıflara ayrılabilir.  Isıtma ve soğutma çatı sistemi kışın ısı kaybını ve yazın sıcağında artışını önlemek, ısıtma ve soğutma yoluyla yakıt ve enerji maliyetlerini azaltmak, iç ve dış sıcaklık dengesini korumak, eğimli tavanlarda ter ve küf gibi hasarları önlemek Yalıtım malzemeleri termal konforu sağlamak için kullanılır.   Eğimli çatı sistemleri çatı yalıtım malzemelerinin kullanımına göre soğuk çatılar ve sıcak çatılar olarak ikiye ayrılmaktadır. Soğuk çatılar için yalıtım tabakası çatı levhasında bulunur. Şekil 1. Bu çatı tipi için çatı katı kullanılmaz, diğer yandan yalıtım malzemesi eğimi oluşturan çatı yapı elemanlarının seviyesinde bulunur, örneğin ahşap tavan olması durumunda yalıtım malzemesi malzeme merteklere ve merteklere yapıştırılır Arasında veya altında. Bu çatı tipi ile çatı katı yaşam alanı olarak kullanılır.

Kiremit Çatı Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin; 0216 487 00 61 – 0532 624 96 72

0 (216) 487 00 61