Çelik Konstrüksiyon Yapı Sistemleri

Çelik kolon ve kirişler gibi yapısal unsurlardan oluşan yapıya çelik yapı denir. Çelik yapının birçok avantajı vardır. Bu avantajları nedeniyle çelik sistemler en geniş seçenek olmaya başlamıştır. Çelik yapının doğası -Çelik sistem tamamen imal edilmiştir. Bu nedenle bu yapı sistemlerinde hata oranı çok düşüktür. Üretilen parçaların şantiyeye taşınması ve montaj aşaması oldukça kolaydır. -Hava koşullarının inşaat aşamasında çok az etkisi vardır. Bu yapılar yılın her günü kurulabilir. -Binada kullanılan sistem, korozyon önleyici, pas önleyici ve korozyon önleyici etkilere sahip olmak için galvanizleme yöntemini benimser. -Bir bina tasarlarken kullanılacak malzemeleri seçmek için birçok seçenek vardır. Örneğin estetik yapı ve esnek yapı gibi olanaklar mevcuttur.

Çelik yapı sisteminde kullanılan kolon ve kirişler gibi taşıyıcı sistemin boyutları, betonarme yapıdaki kolon ve kirişlerin boyutlarından daha küçüktür. Bu nedenle binada kullanılan alan oranı daha yüksektir. Ayrıca bu taşıyıcı sistemler az sayıdadır ve alan kullanımı açısından avantajlara sahiptir. – Et kalınlık oranı belirli standartlara göre yapıldığından dış cephe cephesinin verimi artırılabilir. -Kullanıcı ihtiyaçlarına göre hesaplanabilir. -Uluslararası standartları kabul eden bir sistem olduğu için her ülke / bölgede uygulanabilir. – Direk ve kiriş gibi taşıyıcı sistemlerin sayısı az olduğu için bina içerisinde rahat bir şekilde dekore edilebilir.

Bölüm 2 Çelik Yapı Yapı bileşenlerinin kolay montajı, binanın inşaat süresinin kısalmasına neden olur. Binanın inşaatının kısa sürede tamamlanması, binanın inşaatı sırasında harcanan emeği azaltacaktır. Bir bina tasarlarken kırma, dökme gibi faaliyetler yapmaya gerek yoktur çünkü elektrik tesisatı ve su tesisatı gibi ihtiyaçlar için hesaplamalar yapılabilmektedir. Maliyet açısından bu bir avantaj sağlar. Bu, ek maliyetleri önleyebilir. Aynı zamanda ısı yalıtımı açısından da avantajlar sağlar, çünkü her bina, binanın bulunduğu alandaki iklim şartlarının gereksinimlerine göre yapılır. Çelik, geri dönüşüm oranı yüksek bir malzeme olduğu için, elemanlar bir yapıdan çıkarılıp daha sonra başka bir yapıda tekrar kullanılabilir. Aynı durum betonarme yapılarda ve diğer yapı sistemlerinde görülmemiştir. Çevre dostu bir malzeme olarak çeliğin avantajlarından biri de bina içerisindeki hava kalitesinin iyi olmasıdır.

0 (216) 487 00 61