Ahşap Çatı

Son zamanların en çok tercih edilen çatılardan birisi olan ahşap çatı eşsiz bir görünümüyle yapınıza ayrı bir renk katıp dekorasyon zenginliğinizi arttırmaktadır. Ahşabın hafif olması en büyük avantajlarından birisidir. Ancak fazla rüzgarlı olan bölgelerde uygulanması avantajı dezavantaja dönüştürmektedir. Hafif olan ahşap çatıların rüzgarda savrulması normal çatılara göre daha fazla olasılık taşır.

ahsap-cati-gorselleri1 ahsap-cati-gorselleri2

Çok yaygın ve ekonomik olan ahşap çatılar günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ahşap çatılar genelde düz ve eğimli olarak uygulanmaktadır. Düz çatılar basit ahşap çatı modellerinden bir tanesidir. Düz çatılar genellikle sanayilerde uygulanan bir çatı tipidir. Ahşap çatının bir diğer şekli olan eğimli çatı ise günümüzde kullanılan en yaygın çatı türüdür. Eğimli olmasındaki en büyük avantajı ise su sızdırmalarını engellemesi ve kar toplanmalarının münimuma indirmesidir.

ahsap-cati-gorselleri4 ahsap-cati-gorselleri5

Ahşap Çatı Yapım Aşaması Nasıl İlerler?

Ahşap çatıların yapımında öncelikli olarak projesi çizilmesi gerekir. Projede bölgenin ve uygulanan alanın büyük bir etkisi olmaktadır. Bina yapısına göre ahşap çatı modelleri yapılmaktadır. Beşik çatı olabilir ya da dört köşe diye adlandırmış olduğumuz kırma çatı olarakta yapılabilmektedir. Bunlara karar vermek için binanın yapısı ve yapılacak olan bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Albayrak Yapı olarak ahşap çatının uygulamasını yapmaktayız. Tecrübeli ekiplerimizle yıllardır bu işleri yapan firmamız kullandığı malzemeler, yaptığı işler ve projeleriyle üstün başarılar elde etmiş bulunmaktadır. Yaptığımız işleri uygulama ve referans bölümlerimizden görebilirsiniz. Sizde bu eşsiz görünümden yararlanmak isterseniz aramanız yeterlidir.

Tavan için ahşap malzemelerin kullanılması tarih öncesi zamanlara kadar uzanabilir. Malzeme tercihinin başlıca nedenleri şunlardır:  korozyon direnci  yüksek dayanım  malzeme ucuz  gerilebilir  günümüz tavanı iki bölüme ayrılmıştır: kapalı (soğuk) ve üstü açık (Sıcak).   Soğuk tavan, sanayi devriminden önce kullanılan ve yamaçlarda üretilen bir tavan sistemidir. Bu çatılarda yalıtım malzemeleri eğimli kısımda değil çatı kısmında yapıldığı için çatı arasında yalıtım malzemelerinin kullanılmasına izin verilmez.  Isıl çatı sistemleri için ısı yalıtım malzemeleri kullanıldığından çatı araları kullanıldığında sorun olmaz. Bu tanımlardan çatı sistemlerinden sıklıkla ısı çatı olarak anıldığı görülmektedir. Ahşap malzemelerle karşılaştırma çatı sistemi yapmak için çeşitli malzemeler kullanılabilir. 1994 yılında yayınlanan “Konut İnşaatlarında Alternatif Çatı Kaplama Malzemeleri” başlıklı çalışmada ahşap malzemeler ile diğer yapı malzemeleri arasındaki çeşitli karşılaştırmalara aşağıdaki tablodan bakalım.  Çatı Performans Standardı kar, yağmur, rüzgar, su buharı ve güneş radyasyonu gibi atmosferik etkiler ahşabın ömrünü kısaltır.   Çatı ortaya çıkan trafik yüklerine dayanabilmeli ve bu yükleri konveyör sistemine aktarabilmelidir.  Su ahşabı bozacağı ve bozunacağı için bu durumda yapısal ve kimyasal önlemler alınabilir. Yapıcı bir önlem olarak, erken drenaj için çatı aralığı artırılabilir. Kimyasal önleyici bir önlem olarak, aşınma direncini artırmak için ahşap malzemeler emprenye edilebilir. Ahşap tavan nedir? Mimaride neden daha popüler?  Sıcaklık ve güneş radyasyonu, çatıda çeşitli deformasyonlara yol açabilecek bileşenlerin genleşmesine ve büzülmesine neden olacaktır. Önleyici bir önlem olarak kirişler arasında veya zeminde yalıtım malzemesi ilk tercih olabilir. Rüzgar da çatı boyunca esebilir, bu nedenle çatı boyutunun statik ve dinamik yükler dikkate alınarak doğru bir şekilde ölçülmesi gerekir.  Yapının ağırlığına ek olarak, çatının ağırlığı da yapıya ek yükler bindirecektir. Bu nedenle çatının ağırlığını azaltabilecek ancak direnci yüksek ve ağaç şeklinde sunulan bir elemana ihtiyaç vardır.

Ahşap Çatılar Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin: 0216 487 00 – 0532 624 96 72

0 (216) 487 00 61